יום ראשון, 20 במאי 2012

הדרכה - איך לגלף עוגת מכונית מרוץ פורמולה 1

כאשר רוצים לגלף ולחצוב בעוגה צריך לעשות זאת עם עוגה יציבה וטובה כמו עוגת מדירה למשל, עוגות שנוטות להתפורר, או בעלות מרקם מחוספס (כמו עוגת פירות/אינגליש קייק) יהיו פחות מוצלחות הפעם.


עוד טיפ חשוב הוא שתמיד כדאי לחתוך פחות מידי מהרבה מידי. מאוד קל להסחף ולגלף עוד ועוד... עד שמגלים שהיה טוב אילו עצרנו עוד קודם. גלפו לאט, בסבלנות, כל כמה חיתוכים קחו כמה צעדים אחרונה והעריכו את העבודה. תמיד אפשר לגלף עוד - להתחיל להשלים מה שגולף בטעות - זה כבר קשה יותר.


יאללה, בואו נתחיל.


שלב א'
מתחילים עם עוגת מדירה בקוטר 30 ס"מ שצוננה ונעטפה בניילון נצמד למשך הלילה כדי שתתייצב.
בעזרת טוש אכיל סמנו בכלליות את קוי המתאר של המכונית, ובעזרת סכין בעלת להב חדה וישרה החלו לגלף לאט אך בביטחון כאשר חוד הסכין פונה מטה לכיוון המשטח. את קווי המתאר שרצויים ניתן למצוא בקלות און-ליין.
כאשר הצורה הכללית מוצאת חן בעינכם - הטו את הסכין כך שכעת מה שיחתוך יהיה הלהב (בניגוד לקודם שמה שהוביל היה החוד). כעת מתחילה עבודת העיצוב - חיתכו בפרוסות דקות וקצרות, אך שימרו על חיתוכים עגולים ורכים שיקנו מראה נקי, מעוגל ומהוקצע לעוגה המצופה.
מאחת החתיכות שנותרו - חיתכו חתיכה בצורת חוטם והוסיפו לעוגה כך שתאריך את המכונית (החלק הבהיר בימין התמונה), בהמשך הוא יודבק בעזרת קרם חמאה.
לאט ובזהירות צרו בור קטן שישמש כמקום למושב שיבוא בהמשך, כך שיסתיים בקו "הכנפיים" (ראו תמונה).

חפשו בין חיתוכי העוגה שהורדתם חתיכה אחת שיכולה לשמש אתכם לגג המכונית. נצלו את הקיעור הטבעי של צורת העוגה כך שתצטרכו לחתוך כמה שפחות (החלק העליון המוצג בתמונה).
כעת ההסבר מעט מסורבל - העזרו בתמונות כדי לראות למה הכוונה-
מקמו את חתיכת העוגה על בסיס המכונית כך שהעיקול יפנה כלפי מעלה, וקצהו מוצמד ל"באגז'" של המכונית, כעת אנו מכינים את הגג המעוגל של המכונית. סמנו בעזרת הטוש האכיל היכן חתיכת הגג המיועד פוגשת את קו הכנפיים וחור המושב שכבר יצרתם קודם.
הסירו את חתיכת העוגה וחיתכו בקו ישר היכן שסימנתם עם הטוש האכיל כדי ליצור את צורת הגג. גלפו מעט את הצדדים על מנת לעדן את החיתוכים והזויות ועגלו את הצורה הכללית.

בחלק העליון של התמונה - חתיכת העוגה הגולמית. בחלקה התחתון העוגה מתחילה לקבל צורה.
 בתמונה הבאה ניתן לראות ממבט צידי איך עוגלו הקוים של העוגה כך שיראו יותר אמיתיים.

התחילו בעבודת הגילוף של פרטי העוגה. בעדינות גלפו בצורת הגג את המשך הגומה של מושב הנהג, גלפו חורים ארוכים וצרים בכנפי המכונית ליצירת הגרילים. לפינוי פרורים ניתן להשתמש במכחול נקי ויבש שיעזור בסילוקם.
בעזרת חותכן עיגול חיתכו את הגלגלים מחתיכות העוגה שנותרו לכם.

כעת אמורים להיות לכם כל חלקי העוגה, כפי שמוצג בתמונה.
 עטפו את גוף המכונית (ללא הגלגלים) בקרם חמאה, דאגו לשים קרם חמאה בין חוטם המכונית והגג כך שיודבקו היטב. הניחו לקרם החמאה להתייצב.
 צבעו בצק סוכר בצבע הרצוי וצפו את העוגה, בעדינות הצמידו את בצק הסוכר לכל פיתוחי וחימוקי המכונית.
 כעת ניתן להתפנות לחלק היצירתי;
ציפוי הגלגלים בבצק סוכר שחור וחריצתם בעזרת מקל פיסול גלגלת, הוספת בצק סוכר שחור למקום המושב והגרילים ע"י מקל פיסול כדורי, ליצירת צירי הגלגלים ניתן לצפות שיפודים בבצק סוכר ולהוסיפם לעוגה, שאר הקישוטים נתונים ליצירתיותו של המעצב - עצבו את מכונית הפורמולה 1 שלכם כרצונכם.
בהצלחה!!
תודה ל-http://madewithloveby.me/

3 תגובות:

 1. צ'יק צ'ק :)
  ממש מדהים

  השבמחק
 2. סוף סוף את כאן....
  לא שאני אכין מכונית מירוץ, אבל מה זה עוגת מדירה??

  השבמחק
 3. ממש ממש מקסים, איזה יופי

  השבמחק